REKLAMA NA PORTALU SEGA-SKY

 

SAVE-Y NA DREAMCASTA I ICH EDYCJA
Autor - Rolly

 

 

 Dzięki internetowym możliwością DC (pliki vmi+vms) ,czy np. czytnikowi kart SD, Karcie Nexus (pliki DCI) lub programowi Dreamexplorer możemy edytować nasze stany z gier na dc. Jak to zrobić i co możemy dzięki temu uzyskać ? To postaram się wam opisać.

Zacznijmy od tego ,że dzięki edycji stanu gry możemy wykonać zamianę regionów (pal, ntsc-u, ntsc-j), dzięki czemu będziemy mogli zagrać na dowolnej systemowo grze wykorzystując obojetny, zapisany stan gry. Ja za przykład biorę tu Tokyo Xtreme Racer 2 (w pal'u Tokyo Highway Challenge 2 a w Japonii Shutoku Battle 2) oraz zmienić wiele elementów gry jak np. Ilość dostępnej gotówki w danym tytule, czy nazwy własne i nie tylko. Gdy już wiemy jaką parę save'ów chcemy edytować (najlepiej zrobić to na pliku .vms, gdyż .dci komplikuje nieco edycję, a plik .vmi jest jedyni plikem z inforamcjami potrzebnymi konsoli), pora uruchomić dowolny hexedytor. Na zdjęciach porównawczych (nr.1 i nr.2) zaznaczyłem miejsce (jest to zazwyczaj 4 i 5 linia czy jak kto woli offset ,które odpowiada za tzw. "region protection" i je należy zmienić lub skopiować do wybranego stanu gry.

 

W przypadku gdy chcemy edytować inne dane (ja za przykład wziąłem tu marki samochodów), należy odszukać interesujące nasz wartości w trybie Ascii (czyli zwykłym - czytelnym) i zamienić je na nasze (patrz rys. 3). Mogą być to zarówno całe nazwy, liczby jak i skróty. 

Gdy zakończyliśmy już edycję pora na zweryfikowanie sum kontrolnych (CRC) i utworzenie nowego pliku .vmi . W tym celu użyjemy programu vmu writer (dostępny w dziale Downloads). Opcją Open wybieramy nasz plik .vms, następnie w pola : Description (rys. A) i Copyright (rys. C) wpisujemy dowolny tekst lub opis. Pola Resource (rys.b) , Vms file size (rys. E) i Type (rys. F) powinny zostać nienaruszone. Natomiast w miejsce Vm File Name (rys. D) należy wpisać identyczną nazwę jak w źródłowym stanie gry (ten z którego skopiowaliśmy region). Zawsze zwracajcie uwagę na tą nazwę, gdyż czasem (np. w dodatkowych save'ach jak questy do PSO itp.) różnią się one tylko trzema ostatnimi znakami i je wystarczy zmienić. W niektórych przypadkach, mimo iż bonusowy save, jest z innego regionu pasuje on do każdej wersji (np. Addons z Shotoku Battle 1) i nie wymagają żadnych zmian. Aby odnaleść źródłowe dane po prostu otwórzcie tym samym programem pierwotny plik .vmi (rys. Poniżej) i umieście je w oknie d. 

Następnie zapiszcie opcją save nowo stworzony plik .vmi. Ostatnią czynnością jest naprawienie sum kontrolnych. Wykonacie tą operację programem Vmuexplorer (dostępny w dziale downloads), wybierając z menu Edit opcję - Fix File's Crc.  

Operacja zakończona. Teraz tylko należy zaimportować save na nasze VMU (kartą Nexus, przez Dreamshell-a lub nagrać na CD i użyć programu Dreamexplorer) i rozkoszować się owocami własnej pracy (ewentualnie hack'u). Do treningu radzę używać jednego z emulatorów DC dla PC.

PS. Edycja tego typu jest także możliwa bezpośrednio na DeCe ,w programie Dreamexplorer, lecz trwa to znacznie dłużej i wymaga więcej pracy.

 


2005-2018 © SEGA-SKY Polska is fan site. All Rights Reserverd.
Sonic the Hedgehog, Dreamcast and all other SEGA, ATLUS, Sammy related trademarks and games © SEGA Sammy Holdings.