Nagrywanie / Konwersja płyt i obrazów dla konsoli SEGA Dreamcast  |  Autor - Rolly

 

Każdy z posiadaczy Makrona pewnie wie jak rozwinęła się Scena DC. Wielu z was drodzy czytelnicy pewnie także próbowało stworzyć jakiś projekt czy nagrać np. zwykły emulator na płytę CD – ale nie wychodziło…
No cóż różnie bywa, nie każdy początkujący posiadacz Dreamcasta od razu połapie się „z czym to się je”.

Zaczynimy od wstępu. 
Jako, że nasza konsola jest dość specyficzna - wszystkie produkty scenowe muszą posiadać dwie ścieżki na płycie (tzw. Multisession) – gdyż pierwsza odpowiada za bootowanie (ładowanie) nośnika. Oczywiście może to być także jedna ścieżka, ale wtedy konieczne będzie użycie
Utopia CD Loader
Osoby sprytniejsze pewnie się już domyślają, że programami, które nie posiadają opcji Odczytu / Zapisu trybu multisesyjnego nic nie zdziałają.
Stąd właśnie wziął się
DiscJuggler i rozszerzenie .CDI, który jako pierwszy oferował te możliwości. 
Aktualnie podobne właściwości posiadają także te najczęściej używane programy do nagrywania : Alcohol 120% (shareware), Nero (freeware), Clone CD (shareware) czy chociażby nowy Droppix (shareware).

My chwilowo zajmiemy się oczywiście najczęściej używanym obrazem DiscJugglera o rozszerzeniu .CDI, który wypalimy w.w programem lub darmowym narzędziem
BootDreams (wszystkie programy do znalezienia na naszej stronie w dziale Download / Programy).

Pierwsze co napotykamy w ściąganych plikach to spakowane archiwa (
RAR, ZIP), głównie pojedyncze ale zdarzają się i także dzielone (w tym przypadku otwieramy rozszerzenia z pierwszą w kolejności końcówką .part1 lub .001 programem WinRar i rozpakowujemy je na dowolne miejsce na dysku twardym komputera).
Otrzymujemy plik .CDI ,który może mieć różne wielkości. Niech was nie zmyli rozmiar większy niż 700MB (rysunek poniżej) – w wielu wypadkach bezproblemowo zmieści się on na zwykłym CD (większych nośników wymagają obrazy / Projekty powyżej 795MB).

Obraz Discjuggler - wielkość

Kolejną czynnością jest wypalenie / nagranie gotowego obrazu.
W tym celu musimy skorzystać z płatnej wersji programu DiscJuggler (wersji Trial / demonstracyjnej) lub darmowego narzędzia stworzonego przez fackue – BootDreams.
Przed tym musimy upewnić się, iż posiadany obraz nie został stworzony najnowszą wersją DJ (2.xx, 3.xx) gdyż starsze wersje programu, mogą nie nagrać nam przykładowo obrazu z wersji 4.xx i wyższych.
Ale z tym także sobie poradzimy w dalszej części felietonu.

Przechodzimy do uruchomienia DiscJugglera.

Z menu FILE wybieramy
NEW, a następnie z następnego okna CD Image to CD Recorder (czyli jak się domyślacie – z Obrazu do Nagrywarki) i klikamy OK.
W zakładce
SOURCE & DESTINATION wciskamy przycisk pod Source (ikona płyty na karcie) i odnajdujemy nasz obraz na Hdd.
Następnie z pola
Destination (ikona płyty i nagrywarki) wybieramy naszą wypalarkę (w przypadku, gdy ktoś z was ma ich kilka).
Resztę opcji pozostaje niezmienna. 
Dobieramy prędkość zapisu (oczywiście jak najniższą) i wciskamy START (* w przypadku najnowszej wersji DiscJugglera może pojawić się komunikat o błędzie, wraz z prośbą o naprawie pliku – kilkamy na
NO) i nagrywanie startuje. Jeśli wszystko skończy się bezbłędnie, nie ujrzycie żadnego komunikatu ostrzegawczego.

Teraz zajmiemy się programem BootDreams.

Po instalacji programu naciskamy ostatnią ikonę (rys. poniżej z niebieskim kołem), przeskoczymy do menu wypalania. Klikamy więc opcję
Browse i wybieramy nasz obraz z dysku twardego oraz prędkość zapisu nie większą niż x8. Wciskamy Process i na następnym oknie zaznaczamy nagrywarkę, której będziemy używać.  Startujemy (BD ripuje obraz także przygotujcie trochę wolnego miejsca na Hdd).

Bootdreams Menu

Bootdreams Menu

Tak oto możemy już rozkoszować się dowolnym programem itp. na DC.

Pozostało nam jeszcze opisać, w jaki sposób poradzić sobie z nowymi wersjami obrazów czy innym ich formatem (np. ccd, ,mds, nrg etc). W tym celu zaopatrzymy się w wirtualny napęd. Polecam do wyboru – Alcohol 52% lub Daemons Tools.

Po instalacji jednego z programów (oba dostępne w języku polskim) odnajdujemy nasz obraz (może to być plik Nero, CloneCD, Alcohol i masa innych formatów) na naszym dysku. Następnie Zamontowujemy go w Napędzie. Jeśli całość jest pozbawiona błędów, będziemy mogli go otworzyć jak zwykły CD.

Teraz pozostało nam tylko skonwertowanie go do postaci obsługiwanej przez nasz program do nagrywania, (w przypadku DC – jak pamiętacie musi posiadać on obsługę
Multisession!) w naszym wypadku DiscJuggler (wersja Trial nie ma ograniczeń na tworzenie obrazów), ewentualnie Nero, Clone CD, Droppix itp. programy, które macie w domu.
Kopie naszego CD stworzymy kolejno uruchamiając DJ, następnie
Menu File -> New -> CD Player to CD Image. Teraz wybieramy jako źródłowy napęd nasz wirtualny Cd-rom i kilkami Start. Operacja zamiany zakończona. 
Możecie spokojnie nagrać teraz CD, tym co posiadacie na domowym komputerze.