Dream Library - Wirtualna konsola dla SEGA Dreamcast  |  Autor - Rolly



 

Nie wiem czy wiecie, ale to SEGA kreowała przez wiele lat rozwiązania, które wyprzedzały swoją epokę o dobre kilkanaście lat. To Niebiescy tworzyli masę dodatkowych kontrolerów (w tym ruchowych), serwisy do gier sieciowych, dodatki typu DLC, czy różnego rodzaju portale, które swoje skrzydła rozwineły dopiero minimum 10 latach od zakończenia produkcji Dreamcasta.  Jakiś czas temu pisaliśmy o aktualnych możliwościach online DreamPi, a teraz przyszła również pora na... Dream Library.

Dream Library? Huh? Co to - spytacie.
Wszyscy pamiętają iż możliwości internetowe DeCe nie ograniczały się tylko do przeglądania stron czy czatów, ale i również do grania "online" w wiele tytułów multiplayer. Ba! Do ściągania na kartę pamięci sejwów czy różnych dodatków do gier itp. Ale niespotykanym wydarzeniem, jak na tamte czasy było uruchomienie serwisu, który pozwalał na zakup i ściąganie gier ze starszych konsol, tak aby od razu można było je odpalić na Makaronie! Ten retro serwis, nazwano właśnie pięknie brzmiącą po polsku "Blibiloteką snów".
Wszysycy japońscy szczęśliwi posiadacze Drimków, mogli zagrać w gry z SEGA Mega Drive czy NEC PC Engine w doskonałej jakości, (zarówno samej emulacji) jak i ze wsparciem wysokiej rozdzielczości trybu VGA. 

Serwis uruchomiono 1 czerwca 2000 roku. Do działania wymagano jedynie posiadania przeglądarki Dream Passport 3 lub poźniejszego Dream Passport Premiere (ta przeglądarka wspierała już łącza szerokopasmowe i przystawkę BBA) i oczywiście połączenia internetowego. Kiedy my w Polsce dopiero raczkowaliśmy w korzystaniu z internetu (w większości dostępnego tylko przez bardzo drogie połączenia telefoniczne),  japończycy byli już kilka techonologicznych okrężeń przed nami.

Gry z serwisu można było kupić oczywiście za pomocą karty kredytowej, badź wymienić je ze zebranych wcześniej punktów. Przelicznik jaki stosowano to: 1 Dream Point = 1 Yen.
Ceny wahały się więc od 50 do 400 yenów. Pojawiały się również czasowe promocje, czy dostęp ograniczany do kilku dni użytkownia. Nie zabrakło również typowych wersji demo.
Lista dostępnych tytułów została przygotowana w głównej mierze o bibliotekę hitów z PC Engine działąjących na nośniku HuCard. Z nielicznych informacji wynikało, że za stworzenie emulatora PCE odpowiadało Target Laboratory i KAZE GDRi. Niestety ze względu na rozmiar plików, zdecydowano się na rezygancję z tytułów działąjących na CD-Romach. Oczywiście, żadnych problemów nie było z grami działąjącymi na drugim systemie - SEGA Genesis. Nie brakowało takich hitów jak Shinobi, Phantasy Star, Alien Storm czy Galaxy Force.
W planach było rozszerzenie serwisu o gry innych producentów. Niestety poprzez wstrzymanie produkcji Dreamcasta, spaliły one na panewce. Całkowite wyłączenie dostępności Dream Library nastąpiło 31 stycznia 2003 roku. Do tego czasu ukazało się aż 45 gier z Mega Drive oraz 43 tytuły z PC Engine (HuCard).
Serwis był pierwszym w histori brażny gier wideo, który pozwalał ściągać gry z innych systemów jako tzw. "DLC".

Warto napisać również troszkę o przeszkodach w latach tamtej generacji.
Problemem przede wszystkim były dość wolne modemy, brak tanich zewnętrzych nośników i mała pamięć wewnętrzna samego DC. Skutkowało to tym iż pobrane do ramu DeCeka gry, znikały po wyłączeniu konsoli (trzeba było ściągać je raz jeszcze)..
Oczywiście postęp gry pozostawał na VMU w przypadku gier dla SMD. PCE korzystało z systemu haseł.
Fakt ponownego pobierania plików, co przy stanardowej prękości 33,6kb/s japońskich modemów,  mógł na początku frustrować samych graczy. Pojawiały się także narzekania na jakość emulacji dźwięku czy przekłamania graficzne w pojedyńczych tytułach.  Niestety był to urok, krótkiej żywotności wirtualnej blibioteki - poprawek już nie wprowadzono.

                    

Do dziś niestety nie udało się odblokować / przygotować w pełni działającej składanki z wszystkimi tytułami. O ile romy z Mega Drive to kwestia (wedle moich prób i błędów podczas grzebania w obrazach) podmiany nazwy pliku i rozszerzenia (działają zwykłe pliki .BIN), to o tyle grupom scenowym jak i pojedyńczym hakerom największym problemem oczywiście przysparza biblioteka PCE. Po kilku serwisach krążą natomiast filmy, w których można zobaczyć, że japońscy użytkownicy mają dostęp do zakupionych gier.
Poniżej znajdziecie krótki film pokazujący bazę gier i działanie gier bibiloteki PC Engine oraz osoby, które pojawiają się na starcie samego emulatora. Zwykli użytkownicy na szczęście mogą ratować się scenowym PCCast autorstwa LTK.
Link : https://www.youtube.com/watch?v=0Bo9JC1PuTI


Dodatkowo na Youtube, Dricaschan pokazuje jak dostać się do kilku ukrytych funkcji powiązanych z z Dream Library, używając Dream Passport 3 i prostych adresów x-avefront (znanych Wam m.in. z mojego edytowalnego prostego odtwarza wideo opartego na DP). Dzięki nim wypróbujecie 15 minutowe demka m.in. kilku klasyków z SEGA Mega Dive.
Ciekawcy niech zajrzą pod link : https://www.youtube.com/watch?v=UsI5v_xltIQ  i zastosują kilka prostych poniższych komend, dzięki którym je odblokują.

Po  x-avefront://---.dream/proc/launch/

Wpisanie "1" odblokuje Guru Guru Onsen Petit
Wpisanie "2" odblokuje Dream Flyer Light
Wpisanie "3" odblokuje Columns (demo version)
Wpisanie "4" odblokuje Ghouls 'n Ghosts (demo version)
Wpisanie "5" odblokuje Flicky (demo version)
Wpisanie "6" odblokuje Pengo (demo version)
Wpisanie "7" odblokuje Puyo Puyo (demo version)
Wpisanie "8" odblokuje Dream Library
Wpisanie "9" odblokuje Dream Passport 2.1

Aby zagrać np. w  Columns, w DP3 wpiszcie x-avefront://---.dream/proc/launch/3 i przejdzcie pod wpisany adres. Warto popróbować, pobawić się aby zobaczyć jak wiele nasza ulubiona konsola miała do zaoferowania.


Podsumowując.
DL było czymś, w co poźniej ewoluowały takie obecne usługi jak Virtual Console od Nintendo, Playstation Network, Xbox Live Microsoftu czy nawet Steam. Sama idea firmy SEGA okazała się zdecydowania zbyt przyszłościowa aby uratować przegrywającego wojnę (m.in.o wychodzące już dziś z użycia DVD - czujecie?!) Dreamcasta z Playstation 2.
Niestety brak tanich rozwiań, typu obecne karty SD i szybkie łącza internetowe blokował rozwój serwisu na resztę części świata. Były to przecież pierwsze lata nowego milenium. Mimo to warto było zainteresować się tematem, nie traktując go jako zwykłą ciekawostkę, ale w pełni przemyślaną decyzję koncernu i chęć demonstracji wszystkim czegoś "nowego". Pokazano również jak bez setki patchy, przesuwania terminów móżna wystartować dobrze działającą dystrybucję cyfrową, czy jak kto woli wirtualną konsolę. 
Na koniec przygotowałem dla Was pełną listę wszystkich dostępnych tytułów w serwisie Dream Library. Więdzę zaczerpnąłem z japońskiej Wikipedii.

                                                            



 

 

1. Alien Storm
2. Assault Suits Leynos
3. Aworg
4. Battle Golfer
5. Bonanza Bros
6. Chameleon Kid
7. Columns
8. Columns II
9. Dragon Slayer The Legend of Heroes
10. Echo the Dolphin
11. ESWAT
12. Flicky
13. Gain Ground
14. Galaxy Force II
15. Ghouls & Ghosts
16. GYNOUG
17. G-Loc
18. Ikasuze! Koi no Doki Doki Penguin Land
19. Ichidant~R GG
20. Labyrinth of Death
21. Langrisser
22. Monster World IV
23. Party Quiz Mega Q
24. Pengo
25. Phantasy Star II
26. Phantasy Star II Amia’s Adventure
27. Phantasy Star II Kind’s Adventure
28. Phantasy Star IV: The End of the Millennium 
29. Putter Golf
30. Puyo Puyo
31. Puyo Puyo USA
32. Pyramid Magic
33. Rent a Hero
34. Sangokushiretsuden
35. Shining Force
36. Shove it: The warehouse game
37. Sonic the Hedgehog
38. Sorcerian
39. Sorcer Kingdom
40. Super League
41. Super Volleyball
42. Star Cruiser
43. The Revenge of Shinobi
44. ToeJam & Earl
45. 16t


                                                             



 

1. Alice's Dreams' In Wonderland
2. Alien Crush
3. Bomberman 94
4. Burning Angel
5. Cross Cyber
6. Cyber Cross
7. Digital Champ
8. Double Ring
9. Eternal City
10. Fantasy Zone
11. Fire Pro Wrestling Combination Tag
12. Ganbare Golf Boys
13. Gekisha Boy
14. Honey in the Sky
15. Honey on the Road
16. KAISOU CHŌJIN SCHBIBIN MAN
17. Last Ninja
18. Legend of Hero Tonma
19. Magical Chase
20. Metal Stalker
21. Mister Heli no dai boken
22. Momotaro Densetsu Gaiden
23. Moto Roader
24. Naxat Open
25. Necromancer
26. Neutopia 
27. Neutopia II
28. Paranoia
29. Power League
30. Psycho Chaser
31. P-47
32. Rabio Lepus Special
33. R-TYPE I 
34. R-TYPE II
35. Saint Dragon
36. Sengoku Mahjong
37. Soldier Blade
38. Takeda Shingen
39. The Kung Fu
40. Time Cruise II
41. USA Pro Basketball
42. Vigilante
43. Waiwai Mahjong Yukaina janyutachi