Dream Explorer (VMU Tool) dla konsoli Sega Dreamcast   |   Autor - Rolly



 

 Po zakupie GDEMU coraz większą przydatność wykazują dość stare Dreamcast'owe narzędzia.
Jednym z nich jest m.in. wiekowy, ale dobrze znany wszystkim Dream Explorer pojawiający się równiez pod nazwą VMU Tool. Program mimo, że jest typowym tworem hombrew ma wiele ciekawych funkcji powiązanych z memorkami, napędem GD-ROM a nawet kablem dla koderów wpinanym w serial port. Niestety w tamtych latach nie zaimplementowano mu obłsugi kart SD - a szkoda. Byłoby to świetne i szybkie rozwiązanie dla menadżera sejwów. Spróbuje w tej sprawie skontaktować się z autorem.

Dream Explorer mimo wielu lat na karku, jest rozbudownym narzędziem do zarządzania, które pozwala dostać się do plików znajdujące się na płytach CD i GD-ROM oraz do tych, które są jego głównym celem - czyli tymi znajdujące na naszych kartach pamięci typu VMU.

O ile nagrywanie kolejnych CD (gdzie np. dorzucimy klika nowych rzeczy czy sejwów) nie jest jakimś wielkim ułatwieniem (dlatego warto przygotować sobie naprawdę dużą listę plików), o tyle kompilowanie składanki do obrazu CDI przy pomocy darmowego BootDreams i wrzucanie go na kartę SD, znacznie skraca cały proces. Oczywiście również i same dodatkowe funkcje sprawiają, że program jest jednym z najbardziej przydatnych jakie kiedykolwiek zawitały na naszego Makaronika.
Macie nowo zapisane sejwy i chcecie je archiwizować? A może wgrać nowe Ikony? Lubicie mini gry czy inne składanki? Teraz wszystko tworzy się w ciągu kilku minut, a i samo GDEMU ładuje wszystko dużo szybciej niż w przypadku odczytwania malutkich plików przez laser z CeDeka.

Wszystko fajnie, ale jakie dokłanie funkcje oferuje aplikacja od Speud'a?
Zacznijmy od kart pamięci VMU i tych innych producentów, które również są obsługiwane.

odblokowanie / zablokowanie dodatkowych 41 bloków na karcie pamięci (!). To ukryta funkcja, którą wymyślił chiński producent HKEMS (twórcy karty Nexus). Dzięki czemu np. Visual Memory o pojemości 200 bloków zmieni swoją wolną pamięc do 241 bloków. Nie muszę tłumaczyć ile zyskamy mając np. 4-stronnicową kartę.
dodanie opcji kustomizacji z dowolnego pliku graficznego biosu w menu konsoli wraz z efektem 3D znanej z gry Puyo Puyo Fever
przeglądanie zdjęć, które wykonano podczas gry w Phantasy Star Online
możliwość edycji i dodawania kodów Action Replay (!) z poziomu prostego i szybkiego edytora. Zapisany sejw musi znajdować się na karcie pamięci. Niestety aplikacja nie wspiera kodów z Code Breakera (doskonale działającego z GDEMU).

odblokowanie / zablokowanie plików chronionych przed kopiowaniem np. z Phantasy Star Online
emulacja gier i programów na programie symulującym pracę VMU, pozwalającym na przetestowanie mini gier czy aplikacji dorzucanych przez producentów na ekranie naszego TV bądź samej memorki

możliwość przeglądania, wgrywania, kopiowania i usuwania wszystkich plików (sejwy VMI+VMS i .DCI, mini-gry, ikony, zakładki i inne) znajdujących się na kartach pamięci z każdego portu kontrolera
funkcja edytowania zapisów w prostym hexedytorze, dzięki czemu chętni na prosty hack mogą dokonać modyfikacji stanu gry
usuwanie, kopiowanie, kompresowanie plików, formatowanie karty, defragmentacja i wykonanie kopii zapasowej (istnieje również funkcja przerzucenia na PC dostępna tylko z wspomnianym wcześniej coders-cable)
dodawanie usuwanie, edycja i zmiana ikonki wraz z kolorem VMU wyświetlanej w menu konsoli. Do tego dochodzi rysowanie własnej ikony - na wzór aplikacji dorzucanej do gry Time Stalkers.

Reszta dodatkowych trybów pracy to :

przeglądanie plików graficznych typu .jpeg, .bmp, .png i DCkowych .pvr z możliwością przybliżania, obracania itp. Niestety grafiki nie mogą być w zbyt wysokiej rozdzielczości. Aplikacja nie jest w stanie wtedy poprawnie ich załadować i się zawiesza. Nie miałem problemów przy wielkości 800x600. Oczywiście jeśli używamy zwykłego napędu, płyty można dowolnie podmieniać, również na te org. GD-ROM, a nóż-widelec znajdziemy jakieś dodatkowe grafiki lub arty.
słuchanie plików .ogg, .mp3 – tu niestety też nie poszalejcie, 128KBS to zupełny maks, a i nowsze kodeski mogą zawiesić program. Oczywiście przeglądanie CD i GD-ROM działa jak powyżej. Jako odtwarzacz mulimedialny, lepiej posiadać dodatkowo Dreamcast Media Center by Josh 'PH3NOM' Pearson (który odtwarza dane z kart SD).
kompresowanie karty pamięci, plików graficznych, tekstowych itp. i zapisanie ich na VMU o ile nie przekroczą wolnego miejsca na memorce.
możliwość odczytu plików .txt – niestety bez poprawnego kodowania polskich znaków.


Jeśli brakowało Wam tego typu aplikacji - będzie to bardzo dobry wybór. Ba! Lata temu do DreamExplorera dodano nawet niepełne tłumaczenie na język polski, za które odpowiadał znany z DCFans - M@jk. Dzięki temu, funkcje staną się ciut bardziej przyjazne.
Program pobierzecie ze strony autora https://bswirl.kitsunet.org/vmutool/release/about/?lg=en&menu=on lub naszego działu Downloads.
Ja natomiast przygotowałem Wam wyładowaną sejwami po brzegi wersję alternatywną (odświeżoną i wzbogaconą o nowe dodatki typu DLC, mini gry czy ikony) .
Pobierzecie ją z linku: https://www.mediafire.com/file/d76dj96grrp2nk9/DC_SPEUD_VMUTOOL_V2.zip 

Oczywiście przypominam, że możecie również na jej podstawie stworzyć swoje własne archiwum, używając wcześniej wspomnianego narzędzia typu BootDreams.

* Chętni do używania innej bardzo prostej aplikacji mogą pobrać również VMU Backup CD od El Bucanero, w której dostepna jest tylko opcja zgrywania sejwów z nośnika CD na kartę pamięci.
** Więcej informacji o archiwizacji, kopiowaniu i zarządzaniu zapisanymi stanami gier (tzw. sejwami) znajdziecie w oddzielnym materiale, znajdujacym się pod na podstronie : http://www.sega.c0.pl/faqs/felieton_sega_dreamcast_vmu_manager.html

*** Polecam zajrzeć również na strony :
https://bswirl.kitsunet.org/
http://www.bucanero.com.ar/category/dreamcast/
http://dcvmuicons.net/


To na tyle. Nie zapomnijcie zostawić komentarz lub łapkę w górę jeśli spodobał się Wam ten oto materiał. Klikajcie również w osadzone poniżej reklamy, to nic nie kosztuje a pozwala na wsparcie przy utrzymaniu serwera portalu SEGA-SKY.