SEGA Dreamcast i Jakość HDMI za niewielkie pieniądze. Test VGA2HDMI  |  Autor - Rolly

 


Jak się okazuje nowe technologie nie przeszkadzają w działu naszej ukochanej konsoli SEGA Dreamcast. Coraz cześciej zdarzają się bowiem telewizory oferujące oprócz wysokiej rozdzielczości i innych bajerów - brak złącza scart (RGB). Ba! Dość częstą praktyką jest również pozbywanie się złącza PC (VGA).

Jak tu grać na ulubionym sprzęcie mając do wyboru tylko HDMI?
Dla bogacza to nie problem. Ale trzeba szukać również alternatywnych źrodeł.
Tu przychodzę ja i chińczycy - oczywiście z pomocą.
Jak się okazuje, zbędne będą tutaj długie techniczne poradniki dla "elektroinstalatórów" i nie będzimy musieli rozkręcać nawej jednej śruby w konsoli.
Co nam będzie potrzebne i ile będzie to kosztować?

Przy dobrych wiatrach i promocjach nie przekroczymy nawet 65zł!
W listopadzie 2014 roku testowałem dla Was produkt marki Conrad - jeśli pamiętacie, tam cena powodowała zawrót głowy.
Tym razem dobrze przeczytaliście - całość to tak niewieli wydatek.

Co za to otrzymamy?
Oczywiście perfekcyjną jakość grafiki. Jak się okazuje przełączenie z trybu VGA na HDMI jeszcze bardziej podkręca grafikę Dreamcastowych gier! Stają się bardziej ostre, wyraźne i pełne barw. 640x480 w trybie VGA to jak się okazuje wcale nie szczyt możliwości Makarona. Ta sama rozdzielczość przez kabel HDMI wygląda fenomenalnie. Szczególnie efektownie prezentują się elementy 3D i czcionka, która teraz nie męczy nawet okularników.
Jest pięknie!

Nasze zakupy zaczynamy od rejestracji na portali AliExpress http://aliexpress.com/
Pierwszym zakupem będzie kabel VGA.


Dostępność i ceny (darmowa wysyłka do Polski!) sprawdzicie pod linkiem : http://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20160611121306&SearchText=vga+dreamcast

Sama przejściówka ucieszy każdego, kto zagrywał się przy DeCe na starszego typu okablowaniu. Uwierzcie jakość będzie jeszcze lepsza.
Pora na drugi element - czyli przejściówkę z VGA na sygnał HDMI (tzw. VGA2HDMI).

Pamiętajcie, że żadna nawet najtańszy tego typu konwerter nie obędzie się bez źródła zasilania. To warunek poprawnej konwersji sygnału. Jeśli zakupiony przez Was gadżet nie będzie go miał - zapominjcie o poprawnym działaniu!
Ja swoje małe magiczne pudełko nabyłem za niecałe 6$. Jest to ten sam model jak widoczny powyżej. Grosze - dla przykładu zakupiony w tamtym roku konwerter marki Conrad kosztował mnie ponad 100zł!
W opakowaniu znajduje się kabel USB, który pasuje do każdego typu zasilaczów (np. z telefonów komórkowych). Mamy też wejście na sygnał audio, dzięki któremu całość, łącznie z sygnałem wideo przekazywana jest nasz TV.
Sprzęt znajdziecie pod linkiem :http://pl.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20160611122052&SearchText=vga2hdmi
Po podłączeniu do konsoli SEGA Dreamcast - wszystko wygląda nadzwyczaj zgrabnie i nie zawala półki zbędnymi kablami. VGA2HDMI nie ma żadnego scalera, więc nie będzie tu rozdzielczości w trybie 1080.

SEGA Dreamcast VGA 2 HDMI

Wygląda świetnie prawda? Na poniższym zrzucie ekranu starałem się równiez wychwycić różnicę w obu trybach.
Podkręcie więc ostrość w monitorach i zobaczcie co dzieje się na ekranie TV. Sami porównajcie i wybierzcie lepszy obraz. Opisywać ich chyba nie muszę.Na koniec pozostaje wystawić ocenę końcową.
Mały, tani, tej samej jakości co produkt konkurencji (nie wymaga również przejściówki męsko/żeńskiej)) i w dodatku w kolorze naszej konsoli - same plusy. Co by tu nie pisać - każdy posiadacz DeCe musi mieć tą przejściówkę. Wydatek na każdą kieszeń, nawet dla gracza, który jeszcze sam na siebie nie zarabia.
Portal SEGA-SKY poleca!

Poniżej przekierowanie na listę gier wspierających tryb VGA oraz filmowy pokaz jakości uzyskanej na kablu HDMI.

* http://www.sega.c0.pl/faqs/felieton_vga_game_list.html
* https://www.youtube.com/watch?v=LLDd-MpfiY8  [HD]