Uruchomienie oryginalnego importu na dowolnej konsoli Saturn  |  Autor - Rolly


 

Sprawa oryginalnych importów na DeCe była dość łatwa do obejścia ze względu na dużą gamę programów mających tą funkcjonalność (Action Replay, Gameshark, DC-X, Utopia).
Więc każdy posiadacz Dreamcast'a mógł zagrać na pal'owskiej konsoli w ulubione gry wydane tylko w Japonii czy USA bez większych problemów. Z Saturnem, niestety nie byłu już aż tak różowo (a to mod chip, dość drogi cart Action Replay do opalania importów czy najgorszy wybór - granie na kopiach).

Poniżej postarałem się Wam opisać jak tanim kosztem i bez męczenia lasera kopiami gier, odpalimy ukochany oryginalny import (zarówno NTSC-J jak i NTSC-U itp.) na dowolnej konsoli SEGA Saturn.

Co bedzie nam potrzebne :

* Konsola z zaklejonym czujnikiem otwierania klapki (identycznie jak przy swap trick'u)
* Oryginalna gra,
* Czysty CD
* Programy CDrwin (lub podobny, który tworzy obrazy .BIN+.CUE) oraz Saturn Country Code Changer (dostępne w dziale
Downloads).

Zaczynamy. Nasz oryginał wkładamy do cd-romu w komputerze PC i kopiujemy go programem Cdrwin używają opcji Backup Disc (w razie problemóww skorzystajcie np. z CDMage) na nasz dysk twardy (otrzymamy pliki .bin i .cue). Nie zaznaczajcie żadnych dodatkowych opcji.

Następnie uruchamiamy program Country Code Changer i wybieramy naszą wcześniej zrobioną kopię gry (czyli plik bin). Zmieniamy jej region na ten, w którym się znajdujemy (w przypadku Polski jest to Europe) , zaznaczamy opcję Clear Other Codes i klikamy na Patch Iso File.
Następnie ponownie przy pomocy programu CDRwin, nagrywamy na czysty cd naszą kopię (opcja Record , ładujemy plik .cue i nic nie zmieniamy w ustawieniach, prędkość zapisu to x4).

Tak oto pierwszy etap mamy za sobą.

Teraz nieco więcej kombinowania. Gdy już nasz Saturn jest przygotowany do Swap trick'a, wykonujemy go używając naszej kopii i oczywiście org. płyty z grą.
Jak to zrobić - filmik
tutaj. Gdy nasza kopia już się załaduje (tzn. gra się uruchomi i zobaczymy np. Menu) ,otwieramy klapkę i zmieniamy dość szybko nasz nagrany cd na oryginał.
Możcie to wykonać podczas obracia się CD w nośńiku bądź odczekać chwilę aż zatrzyma się sam (np. gdy nie odgrywana jest muzyka).
Mimo iż org. CD jest w systemie NTSC-J ,konsola nie zresetuje nam gry i a całość dzięki tej sztuce będzie działać bez problemów. 

W ten oto sposób gramy na naszym imporcie bez przeróbek, cartów i przy okazji dbamy o nasz laser, używając tylko jednego CD (ewentualnie drugiego - jeden na japońce, drugi amerykańce) do podmiany
.