SEGA & CPS & NEOGEO Online - Czyli jak emulować i grać przez sieć  |  Autor - Rolly

 

 

Idąc w kroki naszego kolegi Dreamcastera - napisałem mój poradnik o graniu przez sieć z myślą o fanach konsol Niebieskich, w którym wykorzystamy prostego i szybkiego klienta Kaillera.

Wielu z Nas chciałoby pewnie jeszcze pograć w kilka hitów, które ukazały się na konsolach Saturn, Dreamcast czy np. Mega Drive. Kto nie lubi serii Street of Rage? Albo np. sklepać kogoś w bitki typu Last Blade 2, Vampire Savior? A zostają jeszcze inne serie jak np. ISS, Street Fighter czy Mortal Kombat. Jest tego masa i każdy z Was ma pewnie swojego faworyta. Problem w tym iż posiadacze tych konsol nie mogą już pograć w opcji Online. Zostaje więc, rozwiązanie tradycyjne które kochamy - czyli domówka u przyjaciół i gramy do bólu tzw. "twarzą w twarz". Gdy jednak nikt nie ma czasu, wbić się niema też do kogi zostaje nam ostatnie rozwiązanie - czyli emulacja. Przedstawię Wam prosty sposób na opcję gry sieciowej emulatorów Winkawaks, który wspiera boardy NeoGeo, CPS1 i CPS2 oraz programu KEGA Fusion, który obsługuje gry z konsol SEGA Game Gear,Master System, Mega Drive i SEGA CD.

Zaczymy! Na pierwszy ogień leci Winkawaks.

Program nie wymaga żadnych instalacji i ściągania zbytecznych programów. Rozpakowujemy, ściągamy romy i gramy.
Pierwsze co należy zrobić to ściągnąć nasz emulator. Znajdziecie go pod tym linkiem wraz z biosem.
http://www.4shared.com/rar/P6EIMohP/WINKawaks_159v_bios.html

Romy/gry w tym momencie nadal traktowane są jako warez, więc sami musicie znaleść odpowiednie strony aby ściągnąć daną grę. Pamiętajcie - aby jeden i drugi gracz posiadał tą samą wersję!

Następną czynością to wypakowanie ściągniętego pliku do folderu o dowolnej nazwie.
Do katalogu Roms wrzucamy nasze gry (muszą zostać spakowane jako plik .zip). Zachowując oczywiście poprawność systemową (gry NeoGeo lecą do tego samego folderu i identycznej nazwie).
Klikamy na ikonkę Winkawaks.exe.
Program na szybko uruchomi konfiguracje. Następnie z Menu wybieramy na :

File --> Load Game

Zaznaczymy opcje :

Show NeoGeo games
Show CPS1 games
Show CPS2 games


oraz ptaszukujemy opcję Only Avalible.
Następnie dajemy na Scan for New.

Powinna pojawić się nam list naszych gier. Klikamy więc na dowolny tytuł aby zagrać w trybie dla jednego gracza. Klawisz [F3] wrzuca żetony do automatu - klawisz [F1] staruje grę. Gramy klawiszami ASDF - w Menu klikając na GAME --> Redefine Keys możecie zmienić ja na własne lub skofigurować pod pada.

 

W przypadku najważniejszego dla Nas czyli gry w trybie sieciowym wybieramy kolejno :
File --> Start Netplay
Pojawi się menu Klienta Kaillera. Jedyne co zmieniamy to Nick (na własny) oraz Connection setting (na - Good/20 packets).
Następnie wciskamy button Masters Sever List.

Pojawi się lista dostępnych serwerów. Wybieramy ten z najniższym pingiem aby nie przeszkadzały nam podczas gry lagi.
Pojawi się okienko z czatem a po prawo ujrzymy listę graczy.
Pod czatem mamy ilość trwających gier - możemy do nich dołączyć klikając na opcje [b]JOIN[/b] oraz stworzyć swój pokój klikając na CREATE a następnie wybierając dany tytuł z listy (pamiętajcie o tych samych wersjach gier/romów!).
Osoba zakładająca rozgrywkę zaczyna grę klikając na opcję START.
W przypadku braku listy serwerów spróbujcie podmienić plik kaillera.exe na jeden z tych dostępnych na stronie :
http://kaillera.com/alpha/

Teraz czas na emulator KEGA Fusion.

Plik z programem ściągamy stąd : http://www.eidolons-inn.net/tiki-index.php?page=Kega

Następnie standardowo rozpakowujemy go do dowolnego folderu i uruchamiamy klikając na ikonę Fusion.exe. Program uruchomi się. Z Menu File wybieram adekwatnie do gry np. Load Genesis / 32X Rom i wybieramy intersujący Nas tytuł z naszego hdd. Tak zagramy w tybie dla jednego gracza.

Jeśli chodzi o opcję gry sieciowej - wybieramy Netplay a potem kolejno w zależności od tego co robimy. Join Netplay Game - pozwala dołączyć do rozpoczętej przez gracza sesji (wpisujecie więc własny Nick a w okienko Server - nr. IP który poda Wasz znajomy/a).  Start Netplay Game tworzy pokój do którego to my możemy zaprosić graczy. Wciskamy więc Create a gdy parter dołączy do kolejki grających, wciskamy Start.

I to wszystko ;) Miłej zabawy!  Potrzebujecie pomocy? Macie pytania związane z w.w programami - zajrzyjcie także na Nasze Forum -
http://SEGA.c0.pl/forum/viewforum.php?f=12