Wymiana Baterii w konsoli SEGA Saturn  |  AUtor - Rolly


 

Wbudowana pamięć do konsoli SEGA Saturn ma to do siebie, że mimo iż jest zupełnie darmowa ma jeden mały szkopół. Otóż gdy bateria podtrzymująca zegar w konsoli padnie, razem z nią możemy już zapomnieć o naszych zapisanych stanach gry. Także zostaną one wykasowane... Niestety.

Ratunkiem dla sejwów są niewątpliwie wymienne carty (np. Action Replay) na których można spokojne trzymać zapisy z ulubionych gier - ale jak wiadomo są dość trudno dostępne i drogie. Nie pozostaje nam nic jak tylko urchonić się przed rozładowaniem baterii CR 2032 (tak to ta sama, która podtrzymuje bios w PC'tach).

Jedyne co powinniśmy wiedzieć to, że bateria w zależności o marki trzyma maksymalnie 1 rok, chyba że gwaranacja producenta wskazuje inaczej. Także przed tym terminem nie czekając na najgorsze, koniecznie radzę wymienić bateryjkę. Przy kupnie używanej konsoli również jak najszybciej ją wymieńcie.

Jak to zrobić? Nic bardziej prostszego. Otwieramy tylnią małą klapkę z boku konsoli. Ważne żeby podczas wymiany Saturn był obowiązkowo włączony (nie bójcie się nic nie uszkodzicie i nie "kopnie" was prąd - to zbyt małe napiecie), gdyż na wyłączonej konsoli także możemy wyczyścić pamięć. 

Podwadzamy lekko palcem lub śrubokrętem "z kontrolką" starą baterię i zamieniamy na nową, zamykamy klapkę i po robocie. Na kolejne 10-12 miesięcy mamy spokój.

Możecie użyć również akumaltorów typu LIR2032, które możecie naładować gdyż mimo, że nie posiadają napisu RECHARGEABLE, podlegają tej funkcji. Producent liczy, że powinny one wystarczyć na około 800 ladowań, przy czym należy pamiętać - Saturn nie naładuje Wam sam tej baterii tak jak robi to konsola Dreamcast.

Na naszym Allegro ceny wahają się od 1zł za zwykłe CR2032 do 8zł za baterie typu LIR2032.