REKLAMA NA PORTALU SEGA-SKY

 


PC-Towe (Retro)Granie VOL.1
Jak Zagrać na dowolnym padzie do PC - Czyli emulacja kontrolera x360

  
Platforma - PC
Autor - Rolly

 
Kiedy kupiłem Renegade Ops chciałem pograć na moim padzie, na którego wydałem po prostu grosze. Nie miałem ochoty inwestować w drogi kontroler do X360 (oj Bill nie zarobisz na mnie!), który był wymagany do gry. Pozostawała więc klawiatura i myszka (ale wtedy musiałem siedzieć niedaleko dużego ekranu TV) lub kombinacje.
Szukając po internecie znalazłem narzędzie, które pomoże Wam zastąpić joypada od X360 i używać dowolnego podłączonego przez port USB w równie dowolnej konfiguracji klawiszy. Banan na mojej twarzy był jeszcze większy bowiem leci do mnie z Hong Kongu przystawka Mayflash, dzięki której podłączę pada od konsoli Dreamcast do laptopa/PC. Teraz wiem, że pogram już we wszystko na uwielbianym przeze mnie najwszej jakości kontrolerze od Segi!
 
Zaczynamy od ściągnięcia aplikacji TocaEdit Xbox360 Controller Emulator (w skrócie x360ce). Przygotowałem dla Was dwie wersje (do ściągnięcia tutaj) ze względu iż na nowej są problemy z uruchomieniem na systemie Windows XP.
Podłączamy kontroler, wypakowujemy apkę do folderu i uruchamiamy aplikację plikiem x360ce.exe.
Na początku poprosi na ona o utworzenie plików x360ce.ini i xinput1_3.dll. Klikamy dwa razy na YES a gdy program poprosi nas o wyszukanie automtyczne ustawień klikamy na Cancel (jak na obrazku poniżej) lub zamykamy okno X.

TocaEdit uruchomiony. Czas na konfigurację naszego joypada (podgląd na obrazku poniżej).
Edycja odbywa się tak samo w przypadku wszystkich 4 kontrolerów. My zostajemy oczywiście przy zakładce Controller 1 o opcji General.
Dzięki rysunkom pójdzie nam znacznie szybciej. Każda cyfra ułatwi Wam ustawienie. Wybrany przycisk pulsuje zawsze na czerowno. Zapisany powinien zmienić swój kolor na zielony punkt i przy każdym wciśnieciu zadziałać na mapie pada. Pamiętajcie przypisane przyciski i osie nie powinny się powtarzać!

1. Record - pozwala na automatyczne przypisanie klawisza, którego wciśniemy do wybranego z listy. Tą opcją spokojnie możemy skonfigurować wszystkie klawisze/buttony/triggery z wyjątkiem osi kierunkowych.
Możemy również w razie problemów skorzystać z opcji Buttons - aczkolwiek jest to bardziej czasochłone.

2. Axes - pozwala na ręczne skonfigurowania osi kierunkowych gałek. Po lewej stronie Stick Axis X i Stick Axis Y dla lewej gałki. Analogicznie dla prawej. Należy wykonać test każdego z dostępnych 8 typów. Należy pamiętać iż na ekranie widzimy jak porusza się dany kierunek (zielony punkt).

3. Inverted - w przypadku gdy strony są odwrócone (naciskamy np.górę a okazuje się że to dół) musimy skorzystać z opcji odwróconych osi czyli wybrać dany numer z opcji Inverted. Tutaj nie powinno być żadnych problemów - osie skonfigurowały się nawet na moim padzie za 13zł Esperanzy.

Jeśli chodzi o edycję D-Pad czyli kierunków krzyżaka, wystarczy wybrać z opcji DPads zaznaczone na rysnku poniżej kolorem czerwonym okienko DPad 1. Program w ciągu sekundy sam wykrył kierunki mojego joya. Można oczywiście w wypadku problemów skorzystać z ręcznej konfiguracji lub opcji Record.

Opcje z zakładek Advanced przydają się przy precyzyjnych ustawieniach kontrolera. Między innymi jeśli chodzi o siłę nasicku, czułość osi itp.
Zakładka Force Feedback to menu ustawień dla wibracji pada (jeśli takowe są wbudowane). Możemy ustawić siłę, częstotliwość czy nawet zamienić silniczki kierunkami.
Jeśli skończyliśmy pora zapisać ustawienia wybierając SAVE a następnie utworzone pliki x360ce.ini i xinput1_3.dll (zaznaczone na obrazku poniżej) przenieść do folderu z grą w której chcemy używać naszego pada.

To wszystko! Poszło szybko prawda? Teraz możecie rozkoszować się grą na dowolnym padzie, bez konieczności kosztownych zakupów ^^


 

2005-2017 © SEGA-SKY Polska is fan site. All Rights Reserverd.
Sonic the Hedgehog, Dreamcast and all other SEGA, ATLUS, Sammy related trademarks and games © SEGA Sammy Holdings.