What's Shenmue - Recenzja gry  |  Autor - Century Child

 

 

W Czerwcu 1999 roku, na kilka miesięcy przed premierą pełnej wersji gry Shenmue w Japonii, SEGA uraczyła graczy demkiem zwanym "What's Shenmue". To tylko podsyciło atmosferę i jeszcze bardziej zachęciło graczy do nabycia Shenmue zaraz po premierze. Poniżej postanowiłem zrecenzować dla was ten krótki, acz bardzo ciekawy tytuł/grę (?).


Motyw rozgrywki w "What's Shenmue" jest swoistą mini-gierką, która ma po krótce (nawet nie wiecie, jak bardzo...) przedstawić najważniejsze elementy gry, jakie gracze mieli znaleźć w ostatecznej wersji gry. Naszym zadaniem jest znalezienie Yukawa-san'a (którego wiele osób może kojarzyć ze spot'ów reklamowych SEGI, czy też samego Shenmue - sekret, jak spotkać się z nim w grze, opisałem w Solucji). Zaczynamy od rozmowy Ryo z Tom'em, z której niewiele zrozumiałem, gdyż japoński nie jest mi aż tak dobrze znany . Następnie biegamy po pewnym odcinku Dobuity i wypytujemy ludzi o wspomnianego pana Yukawę. "Pewnym odcinku", ponieważ gdzieniegdzie drogę blokują nam ludzie stojący za białą linią, którzy nie chcą nas przepuścić dalej. Mało tego - niewiele budynków stoi przed nami otworem. Nie sposób się więc "zamotać", a i sama mini-gierka to zabawa na 5-10 minut. Jednakże dla wielu fanów gra może skrywać wiele ciekawostek (o których więcej nieco później).W "What's Shenmue" spotkamy sporo elementów, które zostały usunięte w finałowej wersji gry, dowodem czego są chociażby "unikatowe" automaty w YOU Arcade czy - uwaga, uwaga, możliwość "kucania" w każdym możliwym miejscu za pomocą przycisku A. W grze natkniemy się także na QTE z Enoki'm i Nagashim'ą, identyczne jak to pierwszego dnia gry w Shenmue. Dodatkowo, po odnalezieniu Yukawa-san'a odbędziemy pościg w formie QTE, podobny do tego za Jimmy'm pod koniec 2 płyty Shenmue."What's Shenmue" choć pozornie jest bardzo krótkie, ma w sobie wiele "tajemnic", które zadowolą fana tej serii. Spotkamy tu Charli'ego jeżdżącego na motorze po Dobuicie czy też Izumi (japonkę, którą poznajemy w Shenmue 2 ) co tylko daje nam do zrozumienia, że Yu Suzuki jeszcze przed wydaniem Shenmue miał przygotowaną całą historię, a przynajmniej tą do S1 i S2. Dowodem na to są także wysokiej jakości render'owane filmiki z postaciami z gry omawiającymi poszczególne aspekty rozgrywki (podobne można znaleźć w Shenmue Passport), gdzie możemy wysłuchać Xiuying, którą jak wiadomo poznajemy dopiero w Hong Kongu...


Na zakończenie 2 ciekawostki - "What's Shenmue" zostało wydane jedynie w Japonii w nakładzie 1000 egzemplarzy. Wydaje się to być mało, jednak wszyscy, którzy chcieli by kupić własny egzemplarz, niech piszą do mnie na GG - już za kilkadziesiąt złotych można nabyć oryginalny, zafoliowany "What's Shenmue".


Drugą ciekawostką jest 30-minutowy film zapisany na kasecie VHS, który został wydany jeszcze przed samym "What's Shenmue". Dla fana Shenmue (takiego chociażby, jak ja) będzie to ogromny rarytas, gdyż film zawiera wiele scen z beta-wersji gry, postaciami będącymi w pierwszych etapach tworzenia, etc. Film zawiera motywy zarówno z 1 jak i 2 części gry, posiada takie ciekawostki, jak Ryo jeżdżacy po Dobuicie na rowerze, etc. - coś wspaniałego móc zobaczyć, o czym pierwotnie myśleli twórcy, a co zostało usunięte w wersji ostatecznej. Wszyscy, którzy chcieliby znać dokładny zapis filmu, zapraszam do pisania do mnie na priv - tak się składa, że kaseta jest w moim posiadaniu i dumnie ozdabia moją kolekcję .


PS. Jako że "What's Shenmue" jest płytką demonstracyjną, nie poddałem jej ocenie, stąd też nie ma tabelki ..

Recenzja przeniesiona za zgodą autora i dzięki uprzejmości strony : www.dc-world.neth.pl